Opisy stylów / Descriptions of styles

kathak 2

KATHAK

Klasyczny taniec z północy Indii, łączący w sobie elementy indyjskie i muzułmańskie, rozwijał się wśród bardów (katha to opowiadanie) wędrujących po Indiach Północnych już w pierwszych wiekach naszej ery. W czasach późniejszych taniec ten stał się tańcem dworskim. Kathak charakteryzuje się szybkimi obrotami, ruchami rąk (tukry), wyraźną mimiką (abhinaya) oraz „graniem” rytmów stopami (tihaie), a na kostkach zawiązuje się sznur dzwonków ghungroo.

 

Untitled 1BOLLYWOOD

Taniec wykorzystywany w bombajskiej sztuce filmowej. Inspirowany jest elementami klasycznych tańców indyjskich (głównie kathak, bharatanatyam), folklorem (gudżaracki taniec dandiya, czy pendżabska bhangra), tańcem orientalnym i współczesnymi formami tańca zachodniego (np. hip-hop, salsa). Zróżnicowana dynamika i zmieniający się nastrój podparte są elementem narracyjnym. Gesty rąk przedstawiają treść utworu, mimika podkreśla emocje bohaterów. Uroki tańca dopełnia bogactwo strojów oraz kolorów.

 

Boston-Bhangra-2008-INDIAnewEngland.com

BHANGRA

Pendżabski taniec folkowy, powstał już w XI w. Tradycyjnie tańczony przez rolników podczas święta wiosny (głównie kojarzony z Sikhami). Dzisiaj bhangra dzieli się na różne rodzaje i sztuki, takie jak: Jhumar, Luddi, Giddha, Julli, Daankara, Dhamal, Saami, Kikli i Gatka, zależne od regionu stanu Punjab. Taniec ten charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą energicznością, rytmicznymi podskokami i różnymi „uderzeniami”, które są w muzyce i podkreśla się je w tańcu. Muzykę tworzy się przede wszystkim z różnego rodzaju bębnów, gdzie najważniejszy jest dhol; równie charakterystyczny jest tumbi, instrument strunowy.

 

villu3

KOLLYWOOD

Jest to filmowy taniec regionu Tamil Nadu. Bardzo podobny do tańca Bollywood (w którym większość ruchów wywodzi się z kathaku),  jednak taniec Kollywood (w większości powstały z folkowego tańca Koothu oraz elementów bharatanatyam) jest jeszcze bardziej ekspresyjny, energiczny, a z punktu widzenia Europejczyka, może wydawać się nawet trochę dziki. Sama tamilska muzyka filmowa jest bardziej energiczna.

 

205805-7-large

LATINO ORIENT

Taniec, który jest połączeniem różnych form takich jak tańce indyjskie, szczególnie Bollywood i taniec brzucha z tańcami latynoamerykańskimi – samba, rumba, cha cha, jive, paso doble, salsa. Daje nam to cudowną mieszankę egzotyki, Orientu, zmysłowości, dynamiki i energii.

 

BELLYDANCEsadie-video-I

Inaczej taniec orientalny, taniec brzucha. Wywodzi się z terenów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, wykonywany jest głównie przez kobiety. Charakterystyczne dla tego tańca są shimmies, czyli drżenie ciała bądź jego części (bioder, brzucha, ramion…), fala brzucha, ruchy bioder w różnych kierunkach, a to wszystko w rytm arabskiej, orientalnej  muzyki, każde uderzenie w muzyce akcentowane jest przez ciało, co wygląda jakby tancerka grała muzykę ciałem.

 

tangoTANIEC TOWARZYSKI

(tańce standardowe i latynoamerykańskie)

Taniec towarzyski wywodzi się od tańców salonowych i takich, które tańczono podczas zabaw ludowych. Dzisiaj jest wiele różnych form tego tańca, każdy różni się charakterem, schematem ruchów, muzyką, pochodzeniem. Taniec towarzyski to między innymi walc angielski, wiedeński, tango, salsa, cha cha, rumba, jive, samba…

 

BURLESKAburlesque-revival

Teatralna, kabaretowa forma tańca. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa burlesco czyli żart, kpina, ośmieszenie. Charakteryzuje się w pełni kobiecymi, zmysłowymi, wyrafinowanymi, pełnymi gracji ruchami, lekko kokieteryjnym tańcem, ale także często ukazującym pewną karykaturalną postać rzeczy.

 

 

53SEXY DANCE & CHAIR DANCE

Niezwykle seksowne formy tańca. Opierają się na zmysłowych, kobiecych ruchach, ociekające seksapilem i wdziękiem, aczkolwiek proszę nie mylić z erotycznymi tańcami go go. Chair dance wyróżnia się użyciem rekwizytu jakim jest krzesło.

 

 

 

0latin_dance_exercise-400x287LATINO FITNESS (ANIMACJE)

Żywiołowa, energiczna mieszanka tańców latynoamerykańskich i aerobiku. W tej formie można znalaźć elementy: salsy, samby, cha chy, mambo, merenque, dancehall, raaga jam, reggaeton, bollywood, bhangry, tańca brzucha i inne.

 

 

VIDEOCLIP DANCE1350907540895

Jak wskazuje nazwa jest to styl tańca prezentowany w teledyskach. Jest mieszanką wielu różnych stylów i form, głównie hip hopu, funky, jazzu, latino i innych. Aktualnie jeden z najpopularniejszych stylów tańca, różnorodny, dynamiczny i efektowny.

 

HULA DANCEhawaiian-hula-dancer

Hula to tradycyjny taniec hawajski prezentowany przez kobiety. Słowo hula oznacza rozpalać wewnętrzny ogień. Charakteryzuje się płynnym poruszaniem się, kołysaniem, falującymi ruchami bioder, lekkimi i delikatnymi gestami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>